Margosa

NEEM / NIMBA Azadirachta indica, Melia azadirachta
Margosový strom je zdrojem celé řady patentovaných výtažků. Využívá se kůra, semena, listí, plody, smůla i olej. Margosa obsahuje výjimečné léčivé substance, které nabízí terapeutické využití ve všech směrech.

Brahmi

GOTU KOLA Centella asiatica, Bacopa monnieri
Brahmi je plazivá rostlina, má červený stvol a zapouštějící kořeny, které vyrůstají z kloubků. Je velmi významnou rostlinou v ajurvédském lékařství a je považována za nejvíce omlazující a revitalizující rostlinu pro nervový systém a mozkové buňky.

Amalaki

Phyllanthus emblica, Emblica officinalis
Plod Embelika je jednou z nejčastěji používaných a oblíbených součástí ajurvédských léků. V ajurvédě je Embelika považována za bylinu Rasajana, což znamená rostlinu s omlazujícími a revitalizujícími účinky (stimulace a rychlá obnova tkání).

Aloe Vera

Aloe Barbadensis
Aloe vera je prastará léčivá bylina, která v mnoha východních zemích byla považována za velmi důležitou rostlinu. Již ve starém Egyptě byla používána k balzamování, také patřila mezi tajné krášlící prostředky královny Kleopatry. V ajurvédské medicíně patří neodmyslitelně knejpoužívanějším pro své silně omlazující a obnovující účinky.

Přírodní zinek

pálený oxid zinku
Zinek, který je obsažen v preparátech Tarani, je zcela odlišným způsobem zpracováván a upravován. Dle ajurvédských principů je upravován tak, aby změnil své humorální (látkové) vlastnosti, tím mění své chemické složení a charakterové vlastnosti. Má daleko silnější účinek a efekt je naprosto neslučitelný s běžným použitím zinku.

Papája obecná

Carica papaya
Papája obecná se od pradávna pěstuje pro své plody, které se konzumují syrové nebo kompotované. Využívá se také jejich semen, která se pro svou palčivou chuť používají jako náhražky pepře. Mladé listy se konzumují jako špenát. Export celých plodů je, s ohledem na náchylnost na otlačení a houbovitá onemocnění, omezený.

Guduchi

Tinospora cordifolia
Guduchi je jednou z nejčastěji v ajurvédě používaných rostlin. Je to „Rasajana“, což značí omlazovací a revitalizující rostlinu, jež má skvělé účinky na imunitní systém.

Haridra

Curcuma longa
Kurkuma neboli indický šafrán pochází z čeledi zázvorovitých rostlin a hojně se využívá v Ajurvédě. Oddenky kurkumy se několik hodin vaří a poté jsou sušeny a následně pomlety na sytě žlutý prášek. Aktivní složka kurkuminu má zemitou, nahořklou, pepřovitou a hořčici podobnou chuť.

Shilajitu

Asphaltum
Výtrusy Shilajitu jsou kompaktní masou připomínající černé uhlí, která je vylučována do mezer mezi kameny a v níže položených oblastech Himalájí a Nepálu během horkých dnů. Podle ajurvédy sotva existuje léčitelná choroba, která by se nedala zmírnit nebo vyléčit podáním Shilajitu.

Shallaki

Boswellia serrata
Shallaki - pryskyřice jako léčivá bylina díky specifické boswellové kyselině dokáže vyvíjet značnou protizánětlivou aktivitu, jež snižuje bolestivost a zánětlivost bez toho, aby ovlivňovala žaludeční mukózu. Výzkumy dokázaly, že boswellová kyselina má antisklerotické, antiartritické a protizánětlivé účinky. Též snižuje hladinu triglyceridů a cholesterolu.

Shankhpushpi

Convolvulus pluricaulis
Shankhpushpi je označována jako „Medhya“, což značí tonikum pro mozek, digestivum, povzbuzuje chuť k jídlu a tvorbu kyselin v trávicím traktu. Je též brána jako rostlina „Rasajana“, užívá se při celkové oslabenosti.

Manjishtha

Rubia cordifolia
Manjishtha se pěstuje pro červené barvivo získávané ze sušeného kořene. Bylina patří v ajurvédě mezi nejsilnější čističe krve.

Methi

Trigonella foenum-graecum
Trigonella je jedna z nejstarších kulturních rostlin a v Indii má dlouhou tradici. Semena nachází uplatnění v kuchyni jako koření a v ajurvédském systému se používá pro vyrovnání hladiny krevního cukru.

Shavatari

Asparagus racemosus
V ajurvédské medicíně je tento sytém označován za „Balya“ (svaly sílící) a „Rasayana“ (s omlazujícími a revitalizujícími účinky). Shavatari znamená v sanskrtu „tu, jež má sto manželů“, což vypovídá o schopnosti podporovat u žen plodnost a vitalitu.

Safed musli

Asparagus adscendens
V ajurvédské medicíně je tento sytém označován za „Balya“ (svaly sílící) a „Rasayana“ (s omlazujícími a revitalizujícími účinky). Má široké použití u dysfunkcí mužských genitálií.

Vajikaran

Mucuna pruriens
V klasické ajurvédské literatuře jsou fazole nazývány „Vajikaran“, což doslova znamená „koňsky zesílená sexuální aktivita“ neboli velmi účinné afrodiziakum.

Gokshura

Tribulus terrestris
Gokshura se v ajurvédě používá při léčbě onemocnění močových cest, poruch funkce ledvin a sexuálních dysfunkcí.

Haritaki

Terminalia chebula
V klasické ajurvédské literatuře je Haritaki nazývána „Shrotoshodhan“, což značí rostlinu, která čistí a otevírá ucpané kanály. Je to také bylina „Rasayana“, což značí omlazující a revitalizující efekt na střeva.

Triphala

Emblica officinalis, Terminalia belerica, Terminalia chebula
Thriphala je směsí plodů tří ajurvédských rostlin. Má omlazující, revitalizující, dušení funkce zlepšující přínos, podporuje imunitní systém, trávení a tím zlepšuje kvalitu života a obecný pocit dobrého zdraví.

Sunthi

Zingiber officinale
Sunthi je v indickém lidovém léčitelství známo jako karminativum (léčivo zmírňující plynatost). Užívanou částí Sunthi je jeho kořen.

Trikatu

Zingiber officinale / Piper nigrum / Piper longum
Trikatu je směsí plodů tří ajurvédských bylin. Má široké použití pro podporu respiračního a zažívacího traktu, neboť zlepšuje gastrické funkce.

MADHUYASHTI

Glycyrrhiza glabra
Madhuyashti je tradičním rostlinným léčivem s dlouhou tradicí nejen v Indii, ale celosvětově. Je rostlinou „Rasayana“, která zlepšuje celkovou vitalitu těla a posiluje imunitní systém.

Guggulu

Commiphora mukul
Guggulu se na indickém subkontinentu užívá od pradávna k účelům náboženských rituálů. V lidovém léčitelství se používá při epidemiích, kdy je nutno očistit místo, kde nemocná osoba žije.

MESHASHRINGI

Gymnema sylvestre
Meshashringi znamená „ničitel tuků“. Pokud osoba pouze sežvýká list, pocítí chuť cukru po dlouhé hodiny. Blokuje touhu po sladkém.

Karela

Momordica charantia
V Indii i zahraničí se Karela jí jako zelenina. Karela je po Amalaki jednou z hlavních plodin produkujících vitamín C. 100 g Karely obsahuje 188 mg kyseliny askorbové.

Arjuna

Terminalia arjuna
Arjuna je v ajurvédě nazývána „Hradya“, což znamená srdci prospěšná.

BHUMYAMALAKI

Phyllanthus amarus
Tuto rostlinu je možno v ajurvédském systému použít pro léčbu jaterních onemocnění. Pravidelné užívání se v ajurvédě doporučuje pro celkovou oslabenost v pokročilejších věku.

Vibhitaki

Terminalia bellirica
V Indii je Vibhitaki rostlinou „Rasayana“, omlazující a dodávající vitalitu.

Kiratatikta

Swertia chirata
Kiratatikta roste divoce v indické části Himalájí. Jedním z hlavních přínosů je regulace a posílení zažívacího traktu, zlepšuje chuť k jídlu, pomáhá od zácpy a ulevuje od přílišné žízně.

ASHWAGANDHA

Withania Somnifera
Withania je nazývána indickým ženšenem a bylinou „“Rasayana“ s omlazovacími a revitalizujícími účinky.

Tagar

Valeriana wallichii
Tagar pomáhá zmírňovat duševní vzrušení a podrážděnost, snižuje vysoký krevní tlak a zklidňuje nervový systém. Skvěle uklidňuje, působí při nespavosti, nervové depresi, úzkosti a navozuje relaxaci, aniž by způsoboval závislost.

Kaolin

Caolin
Kaolín je bohatý na minerální látky a stopové prvky, zejména oxid křemičitý, magnézium, draslík, kalcium, které blahodárně působí na lidskou pokožku.

SARSAPARILLA

Hemidesmus indicus
Již Indiálni používali tuto bylinu pro stabilizaci hormonální nerovnováhy, při neplodnosti či ztrátě libida u mužů i žen.

Komunikovat spolu můžeme hned, stačí...

zavolat +420 775 272 929 nebo napsat tarani@tarani.cz

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely vyřešení vašeho dotazu.